barvičky na sítu
ashaadox a sítotisk – grafická technika
před časem jsem objevila kouzlou sítotisku!
je to alchimie, je to dobrodružství a jsem ve fázi, kdy s napětím čekám, ´co mi z toho vyleze´ a zda se dostaví ´kouzlo nechtěného´.
a přišla jsem tomu ´čarování´na chuť a vím, že se ze mě mistr nestane a ke ´štěstí´mi opravdu stačí, když se ´kouzlo´dostaví…
tato samostatná grafická technika, spočívající v protlačování barvy přes prostupná místa šablony na tzv. průtiskový materiál, byla vynalezena v asii, pravděpodobně v číně, japonsku nebo korey.
technologické zpracování, tak jak jej známe dnes se do bývalého československa dostalo v 30. letech zásluhou tomáše bati a tak u nás našla využití nejprve v průmyslu a posléze i ve volné tvorbě, především v uměleckém směru pop art.
existuje celá řada druhů sítotisku.
pro převedení svých návrhů desénu na textil jsem použila tzv. přímou fotomechanickou cestu, kdy se na síto naneseme světlocitlivá emulze, která se nechá ve tmě zaschnout. po té se ve vakuovém rámu přiloží připravený návrh (převedený na folii například tiskem z tiskárny). následuje osvit, během něhož se emulze v okolí kresby vytvrdí a stane se vodou nerozpustitelná. místa, která osvětlena nejsou, jsou proplachem zprůchodněna (emulze je v těchto místech vodou rozpustná) po usušení se tiskne.
zpracovala jsem svůj původní návrh tvořený soutiskem tří barev.pro výsledný desén tak musela být připravena 3 síta a tři separované části návrhu. na každé síto byla pak samostatně nanesena jednotlivá barva a postupně došlo k soutisku všech barev.